אפלוג - חדשות, מחשבות ופודקאסט על אפל

שבוע בהיסטוריה, 19-25 באפריל

לרגל החג דחסתי מספר ידיעות היסטוריות. מהשבוע לכתבה אחת - המחשב אפל הראשון שלי, פסקולים של דיסני, AirTags, מיליארד האפליקציות הראשונות של אפל ועוד!

שתפו:

התירוץ הרשמי הוא חגים וכאלה, אבל בפועל החלטתי לצמצם עבודה ולהגיש לכם שבוע בהיסטוריה במקום יום בהיסטוריה. הסדר עדיין יהיה מהשנה המוקדמת למאוחרת, אבל התאריכים הם מה-19 ועד ה-25 באפריל.

24.4.1984

אפל מציגה את Apple IIc

מחשב ה Apple IIc הושק במקביל למחשב המקינטוש הראשון, כלומר זה המחשב שסטיב ג׳ובס התכחש לו בזמן שעבד עם חבורת הפיראטים שלו על המחשב ששינה את העולם. אבל ה IIc היה מהפכני בפני עצמו, בעיקר באורח החיים שלו והשימושים שלו בעולמות החינוך (בגרסאות שונות עד 1991, בגרסת IIe שקדמה לו עד 1994). אני מהמר גם שזה היה אחד ממחשבי אפל הנפוצים בארץ, אפילו בילדותי היה לנו כזה שאני לא זוכר ממנו הרבה ואצל קרובים שלי שיחקתי קרקטקה ובירד נגד ד״ר ג׳יי גם מאוחר יותר.

קישורים:

https://en.wikipedia.org/wiki/Apple_IIc

8-The Apple IIc

22.4.1996

אפל הכריזה על Power Macintosh 7200/120 PC Compatible

Apple M3979 Power Mac 7200/120 PC Compatible

לכאורה עוד מחשב משעמם מהתקופה הלא מעניינית של אפל, רק שנה לפני שג׳ובס חזר לחברה. אבל הדבר המיוחד בדגם הספציפי הזה הוא היכולת להכניס לתוכו… עוד מחשב. ולא סתם מחשב, אלא פיסי פשוט וטוב שיכול להריץ חלונות 95 כמו שמודגם בסרטון המצורף. זה היה הנסיון האחרון של אפל לנסות להתחרות בעולם ה Wintel עם מחשב שיכל לעשות הכל. אבל כל דבר שמנסה לעשות הכל, הוא עשה את זה בצורה בינונית למדי.

 

קישורים:

https://www.cnet.com/tech/tech-industry/apple-updates-macintosh-lineup/

https://support.apple.com/en-il/112081

The Apple Power Macintosh 7200/120 PC Compatible (Part 1)

 

 

19.4.1999

הגרסה הראשונה של Final Cut הושקה ב-999 דולר, לאחר רכישתה ממקרומדיה

תכנת עריכת הסרטים המקצועית של אפל הוצעה למכירה לפני 25 שנים. בשלב מסוים ניתן היה לרכוש אותה בחבילה עם כ-10 DVD והמון תוספות, במחיר אסטרונומי לימינו. אבל עדיין היא היתה תחרותית בתחומה ובמכירה והצליחה לשרוד בגרסאות שונות עד שהוחלפה על ידי Final Cut Pto X בשנת 2011. למרות שאפל הספיקה למכור אותה באותה נקודה, היא חזרה למכירה בהמשך אותה שנה, כיון שלא כולם היו מוכנים לעבור לגרסת 64 ביט ששינתה את כל מה שהם מכירים על עריכת וידאו במק.

קישורים:

https://apple.fandom.com/wiki/Final_Cut_Pro

https://www.macworld.com/article/159265/finalcut-6.html

 

19.4.2001

אפל הודיעה שחמישה מליון איימקים נמכרו בשנתיים ושמונה חודשים הראשונים

חמש מליון זו כמות האייפונים שאפל מכרה פעם בשבוע אחד, אז המספר הזה נשמע לנו מצחיק כיום, אבל ב-2001, ארבע שנים אחרי שאפל כמעט פשטה רגל וסטיב ג׳ובס חזר לשורותיה, היא הוציאה את הלהיט המודרני הראשון שלה – האיימק הצבעוני (כחול בשלב ראשון, יותר מדי צבעים אחרים לאחר מכן). המחשב הזה החזיר את אפל לתודעה והיה הבסיס למהפכות מחשוב שונות (כמו USB) ובעיקר ליצירתיות חדשה שהובילה גם לאייפוד, אייפון, אייפד וכל מה שאנחנו מכירים את אפל בזכותו כיום.

קישורים:

https://www.apple.com/newsroom/2001/04/19Apple-Ships-5-Millionth-iMac/

https://en.wikipedia.org/wiki/IMac_G3

https://appleinsider.com/articles/20/04/19/how-apple-went-from-bust-to-five-million-colorful-imacs-sold

 

21.4.2004

דיסני מכניסה את כל קטלוג המוזיקה שלה, כולל פסי קול, ל iTunes Music Store 

itunes

ובידיעה השולית של השבוע, אבל כזו שעשתה כמה כותרות בזמנו, דיסני ואפל שיתפו פעולה (ולא בפעם הראשונה, לא מפתיע בהתחשב בזה שלג׳ובס היו אז 7% ממניות דיסני) כדי להגדיל את כמות המוזיקה בחנות המוזיקה המהפכנית של אפל, פחות משנה לאחר שהושקה. פסי הקול של דיסני, כמו תכנים רבים אחרים שלה, נחשבו ליהלום של זכויות יוצרים ומחלבת כסף פוטנציאלית. אז הידיעה הזו בהחלט השפיעה על השוק דאז והפך את הכניסה של אפל לעולם התכנים למשמעותי יותר ויותר.

קישורים:

https://www.apple.com/newsroom/2004/04/21Apple-and-Walt-Disney-Records-Team-up-to-Deliver-Exclusive-Soundtracks-on-iTunes/

http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/3648659.stm

 

24.4.2006

אפל מציגה את המקבוק פרו עם מסך 17 אינץ

זו ידיעת חומרה די שולית בהתחשב בזה שהדגם הזה היה הרביעי לקבל מעבד אינטל לאחר מהפכת מעבר המעבדים של אפל ב2006. קדמו לו האיימק, מקבוק פרו 15 ומק מיני. אבל עדיין, הוא החליף את המפלצת האחרונה שיכלה לגרום למשתמשים להישאר עוד קצת עם ה G4 שלהם. אני אישית החזקתי גרסה יותר מאוחרת של דגם ה-17 אינץ והוא היה אחד המחשבים האהובים שלי עד היום.

https://www.apple.com/newsroom/2006/04/24Apple-Introduces-17-inch-MacBook-Pro/

https://en.wikipedia.org/wiki/Mac_transition_to_Intel_processors

 

24.4.2009

אפל הודיעה על מיליארד הורדות מה App Store בתשעת החודשים הראשונים.

picture-310

ועוד בגזרת המספרים שאפל אוהבת להתלהב מהם – מיליארד הורדות בחנות בתשעת החודשים הראשונים זה מספר אסטרונומי לתקופתו, וגם הרבה זמן אחר כך. היום אמנם ככל הנראה מורדות מיליארד אפליקציות ביום, אבל בהתחשב בכך שאפל התנגדה בהתחלה לאפליקציות חיצוניות, ושעד אז אפליקציות צד ג למכשירים ניידים עלו לא מעט ואפשרו דברים מלהיבים כמו כתיבת פתקים, זו היתה מהפכה של ממש.

https://www.apple.com/newsroom/2009/04/24Apples-Revolutionary-App-Store-Downloads-Top-One-Billion-in-Just-Nine-Months/

Apple's App Store: 1 Billion Served

 

20.4.2021

הכרזה על איימק ואייפד עם מעבד M1, יחד עם AirTags ואפילו שלט נורמלי לאפל טיוי

סיכום אירוע אפל Spring Loaded בשידור חי - אפלוג 053 - YouTube

הגענו לאירוע אותו סקרתי בזמן אמת. זה היה אירוע אפריל הראשון הזכור לי, ובו אפל הכריזה שהאיימק גם הוא יקבל את המעבד המהפכני החדש M1, אבל הפתיעה כשהאייפד קיבל אותו גם כן. בנוסף השיקה את תגיות המיקום שכולם (כלומר אני) ציפו להם. השלט החדש לאפל טיוי היה סתם תוספת מגניבה.

https://www.apple.com/il/newsroom/2021/04/apple-unveils-new-ipad-pro-with-m1-chip-and-stunning-liquid-retina-xdr-display/

מחשבות על תגיות

https://applog.co.il/podcast/איימק-אייפד-טיוי-ותגים-סיכום-אירוע-אפ/

https://applog.co.il/podcast/מה-ששאלנו-ומה-שלמדנו-אחרי-האירוע-של-אפ/

 

 

/

שתפו:

Picture of עומר ניניו

עומר ניניו

עורך ראשי ומנחה אפלוג, מייסד רפ״י - רשת פודקאסטים ישראלית. מומחה אפל בחברת wediggit במשרה מלאה, פודקאסטר במשרה ללא תמורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *