אפלוג - חדשות, מחשבות ופודקאסט על אפל

כמה מילים על Apple + AI

רציתי לסכם כמה נקודות, יצאו לי 900 מילים על המצב של אפל כרגע ומה ניתן לצפות ממנה בתחום ה-AI

שתפו:

אני לא מתכוון לחדש בנושא Apple ואינטלגנציה מלאכותית. רבים וטובים ממני ניסו לנתח את המצב של אפל כרגע והמעמד שלה מול שחקניות בתחום שפרצו בשנה האחרונה. אני אנסה לתאר את נקודת המבט שלי למיטב נסיוני והבנתי מקריאה של כל אותם רבים וטובים, כשהכל מתחיל מהנקודה אותה ניתן לתמצת ולומר שאפל השקיעה ומשקיעה מיליארדים במה שמכונה ״אינטגלנציה מלאכותית״ הרבה לפני שChatGPT או Midjurney פרצו לחיינו. אך השקעה לחוד ותוצאות בפני המשתמשים לחוד.

החסרון של אפל מתמקד בשני תחומים, הראשון הוא הרצון שלה להשתמש בכלי למידת המכונה האלה כדי להניע מאחורי הקלעים את הפיצרים בהם המשתמש נוגע ביום יום – מזיהוי טקסט בכל תמונה או וידאו, או ניתוח מיליארדים של קטעי טקסט פודקאסטים וספרים קוליים ועד הררי המידע שמניעים את סירי. כלומר, לא מדובר כאן בהבאה קדימה של פן מסוים של הטכנולוגיה, כמו שימוש בLLM (מודלי שפה גדולים) על מנת ליצור צאט שמעלה תכנים מהאינטרנט או יצירת תמונה מבוססת טקסט. השימוש של אפל הרבה פחות סקסי ובעיקר משקף תהליך איטי של בניית הטכנולוגיה לקראת… משהו.

החסרון השני, שכמו הראשון קשה לקרוא לו חסרון אם מסתכלים על זה מנקודת מבט כללית יותר, הוא ההתמקדות בעיבוד מידע נוירלי על המכשיר עצמו, כלומר באמצעות שבבי אפל סיליקון בזמן אמת על המכשיר עצמו ולא על ידיד שליחת בקשה לענן, עיבוד שם והחזרת נתונים. יש כאן חסרונות של מהירות, כמות עיבוד מידע בזמן אמת וכדומה, אבל יתרון עצום של פרטיות. 

אז איפה אפל עומדת? לדעתי, היא עומדת במקום שהיא הכי שונאת. היא יודעת שבכל מה שקשור למה שהיא טובה בו והשקיעה בו בשנים האחרונות, היא כנראה הכי טובה ומתקדמת בעולם. הבעיה היא שבזמן שהם מנסים לבנות את המודל הכי טוב לדעתם, הדיון עבר לכלים החדשים שמאפשרים לנו לשאול וליצור בשפה (כמעט) פשוטה.

אז מה היא יכולה לעשות? ישנן שלוש אפשרויות לטעמי –

להמשיך באותו מסלול ולהתעלם מהרעש, להמשיך לקנות חברות מתמחות, להשתמש במה שלמדה מפרוייקט הרכב, להשתמש בהרי המידע העומדים לרשותה מבלי לפגוע בפרטיות המשתמשים שלה ולטפטף עוד ועוד אפשרויות שאולי נראות משעממות אבל למעשה משתמשות בכלים שלא נופלים מכל הכוכבים החדשים והסקסיים שאנחנו שומעים עליהם כל הזמן.

אפשרות אחרת היא כמעט לזנוח את מה שהיא עושה ולהתקדם בחדש ובנועז. להחליף לסירי את השם ,לתת לה לנהל שיחות מלאות עם המשתמשים, אולי סוף סוף לחשוף את המנוע מאחורה ולא לנסות לעשות כלי מינמלי. במקרה קיצון להקדים פרוייקטים שלא ממש מוכנים בשלב הזה. זו כנראה האפשרות הכלי לא ״אפליסטית״ אבל עדיין משמשת לא מעט דיונים כדי להדגים כמה אפל עשויה להיכנע לטרנד כל רגע, כאילו לא ראו איך היא מתנהלת ב-25 שנים האחרונות.

או האפשרות האחרונה והריאלית – לשלב, כלומר להמשיך במחקר ובכלים שעל הפרק, אולי להקדים איזו אפשרות או שתיים, אבל גם להשקיע בגל החדש – בין אם בשינוי או הסתה של מה שקיים, או בהשקעה של כלי מגוף אחר. גם ההשקעה יכולה לבוא משתי מקומות – רכישת ענק מהירה, מה שלא ריאלי כל כך ומתאים יותר למקרה הקודם של דף חלק, או שיתוף פעולה עם כלי קיים ואימוץ רק מה שרלוונטי לה. למשל – כלי שנבנה על מנת להתמודד עם כמות עצומה של מידע ולרוץ ביעילות על שרתים עצומים, עם כמות קריאות והוראות שנותנות תוצאות בזמן אמת למרות העומס.

האמת היא, שכמעט כמו תמיד אצל אפל, הכתובת היתה על הקיר. רק שאפל שומרת את הקיר עם הכתובות האלה בתוך כספת ונותנת לנו להציץ טיפין טיפין לאורך שנים. אנחנו שמענו על מציאות רבודה או מדומה, כבר לפני שנים רבות. גם המוצרים של אפל עצמה הראו יכולות של צילום למטרות AR וכמובן כלי הפיתוח שלה. עוד לפני כן תכונות של הנגשה רמזו גם הם על מה שעוד יבוא. טים קוק רמז על החיבה שלו לתחום שנתיים לפני שראינו את Vision Pro (ולא מזמן דיבר מפורשות על AI). אך גם כאן פתאום המציאות הבינונית השיגה את אפל, והופעל עליה לחץ משחקניות שונות, אך בעיקר מטה עם הקווסט. לא היתה כאן קנאה או דחף פתאומי לשחרר מוצר כלשהו, אך הכרה שמתישהו צריך להתפשר (אם אפשר לקרוא למכשיר של 3500$ פשרה כמובן) ולהוציא מכשיר שעדיין לא מייצג את איך שאפל מדמיינת את התחום, אבל יכול להדגים את היכולות הפוטנציאליים, להניע את שוק התוכנה וכן, גם לשמור על אפל רלוונטית מול הררי הביקורות.

האם מהפכת הAI של אפל תהיה דומה למהפכת המציאות המדומה? לא בטוח, אך אפל, כמו בני אדם, פועלת בתבניתיות מסויימת. וכמו שציינתי פעמים רבות בעבר בפודקאסטים שלי, ישנם מוצרים ופתרונות חדשניים שיכולנו לראות את פירורי הלחם שהובילו אליהם שנים לפני שיצאו. לפעמים היתה קפיצה פתאומית פה ושם, אך אפל נוטה לשמור על תבנית אחידה של טכנולוגיה מתקדמת ועצומה שמסתתרת בתוך פיצרים קטנים ולכאורה פשוטים, עד שבא מוצר או שדרוג שגורם לנו להבין לאן היא חתרה כל הזמן הזה.

במקרה הנוכחי, ובעקבות הדיווחים האחרונים על רכישות מואצות של חברות קטנות, מחקרים פנימיים שלה על טכנולוגיות מתקדמות, עדכון משמעותי בiOS 18 שיתמקד בהצפה של אותם פיצרים נסתרים וכמובן בעקבות הדיווחים האחרונים על שיתוף פעולה עם גוגל (או OpenAI אבל אני בספק) ניתן להגיד שאפל בחרה בפתרון השלישי. שילוב של מה שכבר קיים והיא טובה בו, עם כלי אחר שיכול לפתור בעיה שעדיין לא פתרה, כל זאת רק בדרך למה שעתיד לבוא ואנחנו עדיין לא יודעים מה הוא. אבל בינתיים כולי תקווה שנהנה מאייפון חכם יותר כבר בעדכון הקרוב, בזמן שאני מחכה לכל פיסות הדומינו שיפלו ויחשפו את מה שאפל באמת חולמת עליו.

פיסת הדומינו הקרובה אגב, תהיה ב WWDC 2024 ביוני הקרוב, עד אז כל מה שתשמעו או שילוב של שמועה ותקווה.

הערת סופר: לא התכוונתי לכתוב טור דעה, אלה היו אמורות להיות נקודות מתוך ידיעות קיימות ונקודת מבט קצרה שלי על כל אחת. אבל התחלתי כבר לכתוב ולכן גם סיימתי, אך לא טרחתי לערוך או לשפץ יותר מדי מתוך תקווה שזרם התודעה שתקף אותי באחת עשרה בלילה יתרום להבנה, או אי-הבנה, של המצב בו אפל נמצאת.

שתפו:

Picture of עומר ניניו

עומר ניניו

עורך ראשי ומנחה אפלוג, מייסד רפ״י - רשת פודקאסטים ישראלית. מומחה אפל בחברת wediggit במשרה מלאה, פודקאסטר במשרה ללא תמורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *