אפלוג - חדשות, מחשבות ופודקאסט על אפל

כל מה שחדש, בכל העדכונים, לכל המכשירים, במקום אחד

מה עושה רעש (גבר בהריון), מה נראה בקרוב באייפון (זיהוי פנים עם מסיכה), במק (יוניברסל קונטרול) ובאפל טיוי (נשבע לכם שהיה משהו)

שתפו:

השבוע אפל שחררה מספר עדכוני תכנה לכל המשתמשים ולכל מערכות ההפעלה שלה – לאייפון ולאייפד (15.3), למק (12.2), לשעון (8.4) וגם לאפל טיוי ולהומפוד (אבל מי סופר). עדכונים רשמיים אלה הכילו מספר עדכוני אבטחה קריטיים (כמו הבאג החמור בספארי עליו שוחחנו בפודקאסט) ותיקוני באגים חשובים, כשהפירוט היחידי לגבי תיקון כלשהו מגיע דווקא בשעון כשמתברר שתקלה ידועה בטעינה של שעונים מדור 7 טופלה. ניתן לקרוא ולגלות עוד על עדכוני האבטחה השונים כאן.

WatchOS 8 4 640x652

בואו לדבר על כל מה על העדכונים החדשים בקבוצת הטלגרם שלנו

אולם במקביל אפל שחררה גם עדכוני תכנה של מערכות הפעלה שלה גם למפתחים, הלא הם גרסאות הבטא, שהפעם מכילים תכונות ועדכונים הרבה יותר מעניינים או חשובים לשימוש שלנו במכשירים. הנה חלק מהם (מה שמעניין אותי לפחות):

אייפון וקצת אייפד (iOS 15.4)

זיהוי פנים עם מסיכה

בהתחשב בכך שמדובר בגאדג׳ט הכי נמכר בעולם, לא מפתיע שעדכוני המערכת שלו עושים הכי הרבה רעש, במיוחד כזה שישפיע על רבים עשרות פעמים ביום. ייתכן ויבוא יום בו נפסיק להסתובב לחלוטין עם מסיכות, כשכבר עכשיו המחויבות החברתית מתחילה להתפוגג, אך ללא ספק ישארו מליונים על גבי מליונים בעולם שימשיכו להשתמש באייפונים בעודם עוטים מסיכה.

אז אחרי שאפל פתרה חלקית את בעיית פתיחת נעילת האייפונים בעלי זיהוי פנים למשתמשים עוטי מסיכה עם שעון אפל, בעדכון הבא לאייפון היא תאפשר פתיחת המכשיר עם מסיכה גם ללא שעון צמוד. למעשה זהו פתרון מלא יותר מהקודם, הפתרון עם השעון היה פתרון חלקי כיון שאיפשר פתיחת האייפון בלבד, אך לא אפשר למשל תשלום עם Apple Pay. אז אם קפצתם למכולת עם מסיכה והתלהבתם מלפתוח את המכשיר בלי קוד, הרי שבשביל לשלם עדיין הייתם צריכים להקיש את הקוד כאחד האדם. בגרסה 15.4 עם זיהוי הפנים החדש, הזיהוי עם מסיכה זהה לזיהוי בלעדיה ולכן גם מנגנון האבטחה זהה ולא יהיה הבדל בצורך להכנסת קוד האבטחה.

איך אפל עשתה את זה? ככל הנראה כל ידי שיפור האלגוריתם שאחראי על זיהוי חלקי הפנים שכן חשופים בעת עטיית המסיכה, כלומר בעיקר העיניים, כולל כל מה שמסביב. תוצר הלוואי הוא שאפל כעת מאפשרת לכם גם להוסיף זיהוי משקפיים בעת סריקת הפנים (או בכל שלב לאחר מכן), כך שתוכלו להוסיף מספר זוגות משקפיים (לראייה מרחוק, קריאה וכדומה) על מנת שהמכשיר יוכל לזהות אתכם כמו שצריך גם אם מסיכה. נכון לעכשיו, זיהוי עם מסיכה לא תומך במשקפי שמש, ועוד יותר משמעותי – נתמך באייפון 12 ומעלה בלבד!

אמוג׳ים חדשים!

37 מהם (לא כולל עשרות תת אמוג׳ים בצבעים שונים). שניים גררו דיון מיידי, אחד כי יהיה שימושי לשיחות מביכות – פרצוף נושך שפה, שני כי אנחנו גזע-אנושי-נחות-שאוהב-להתווכח-על-דברים-פרימטיביים-שכבר-לא-צריכים-לשנות-לאף-אחד-ומה-אכפת-לכם-זה-רק-אמוג׳י-שכל-אחד-יעשה-וירשום-מה-שהוא-רוצה… כלומר כי זה גבר בהריון.Emojipedia Apple iOS 15 4 Beta 1 People

אני לא אכנס לכל הדיון הזה עכשיו, כמובן שזה כל מה שכל אתרי החדשות דרג ג בכל העולם כתבו עליו ומשום מה רק בהקשר של אפל (למרות שאמוג׳י זה גלובלי), אבל אני כן אקשר למאמר מדהים שמסביר איך הגענו לכל זה בכלל – How we ended up with the 'Pregnant Man' Emoji | AppleInsider

תו ירוק בארנק

תמיכה באישור חיסון של האיחוד האירופי בארנק הדיגיטלי של אפל, כולל תעודת חיסון של משרד הבריאות הישראלי (תו ירוק, ככל שיהיה רלוונטי בישראל).

 

 

עוד כמה עדכונים

הוספת הערות לססמאות (Keychain) בהגדרות. זה כמובן יעיל במיוחד כשכמות הססמאות הולכת וגדלה ועד היום לא ממש יכולתם להתאים את הרשימה לצרכיכם מלבד כתובת האתר ושם המשתמש.

Password Notes iCloud Keychain iOS 15 4

תמיכה של אפליקציות צד ג׳ ב-120 הרץ (Pro Motion) באייפון 13 פרו. האנימציות שלא תמיד עבדו כמו שצריך בגלל באג של אפל אמורות לעבוד בגרסה החדשה.

כלי חדש שיאפשר למכשיר לצלם מכשיר חדש ולגלות את ערך הטרייד-אין שלו, כלומר לגלות פגמים קוסמטיים כגון שריטות ושברים על מנת לקבוע ירידת ערך.

מק (12.3)

Universal Control

למרות שבפועל Universal Control זו תכונה חדשה שתקפה גם לאייפד (עם 15.4 בטא כמובן), הרי שגולת הכותרת והשימוש העיקרי שלה יהיה במק. ו-וואוו כמה שחיכינו לזה. למעשה הנושא עלה מספר פעמים בפודקאסט ובאתר למרות גילו הצעיר ומאז שאפל הכריזה על הפיצ׳ר ביוני 2021 כל דחייה שלו הרגישה כמו דקירה קטנה. ואילו עכשיו, סוף סוף, אנחנו זוכים לראות את הקסם קורה בטבע, ובקרוב נזכה לראות אותו גם בעדכון רשמי. MacRumors כבר מדגימים לנו:

 מדובר כזכור באפשרות להשתמש במספר מחשבי מק ואייפד בשליטה ממחשב אחד, אך לא מדובר בשיתוף מסך אלא יותר בשיתוף שליטה של מקלדת ועכבר על מספר מכשירים. אבל גם אז לא מדובר על סתם שיתוף מקלדת ועכבר אלא ממש שליטה ושיתוף פעולה בין כל המכשירים כולל מעבר של סמן העכבר ממסך למסך, גירת תמונות ומסמכים ועוד. קסם כבר אמרנו? מדובר באחת ההדגמות הכי מדהימות שהיו אי פעם בכנס המפתחים, ואם היא היתה מתבצעת על במה אמיתית מול קהל אמיתי תשואות הקהל היו מחרישות אזניים. The Verge מסכימים:

מאחורי הקלעים ולמפתחים

אחד השינויים החשובים מאחורי הקלעים עליהם דובר בעדכון הזה הוא דווקא לשתי תוכנות צד ג – Dropbox ו-OneDrive, כשהמכנה המשותף הוא כמובן היותן תוכנות לכונן וירטואלי במחשב. שניהן השתמשו ב Kernel Extension (סוג של דרייבר מיושן שהתחבר לליבת המערכת) שאפל כבר לא מאשרת להשתמש בו ולכן התוכנות לא תעבודנה בגרסה זו. לדרופבוקס ומיקרוסופט יש כבר פתרונות מוכנים כמובן בגרסאות בטא. אני לא בטוח מה יהיה ההבדל ברגע שיוקו הגרסאות החדשות, שניהן למעשה השתמשו בקומבינות כדי לאפשר משהו שאפל לא אישרה. מצד שני, נראה שגוגל לא נמצאת בבעיה הזו ו Google Drive מעודכן ותומך כמו שצריך במה שאפל דורשת.

שינויים נוספים שחשובים למפתחים – Python 2.7 כבר לא מגיע עם המק, מה שלמעשה מקפיץ סופית את התמיכה המינימלית של מערכת ההפעלה לפייתון 3.

תוספות מעניינות

בגזרת השמועות, 9to5mac טוענים שהבטא למק כוללת גם רמזים לתמיכה בטכנולוגיית UWB או ultra wideband technology שאפל החלה להטמיע במוצריה עוד מהאייפון 11 ועד כמובן ה Airtag.

ועד שהספקתי לכתוב את הסיכום הזה, אפל עדכנה את הוראות ההתקנה עם אזהרה לבעלי מערכת Catalina 10.15 שלא לעדכן לבטא החדשה אם המחשב מוצפן בשל סכנה של להיכנס ל Bootloop ותקיעה של המחשב.

אפל טיוי (tvOS 15.4)

מצאנו לפחות תכונה חדשה אחת שווה לאפל טיוי – אם במקרה לקחתם את האפל טיוי אתכם לבית מלון, או חדר ישיבות של ארגון עם חיבור מעצבן לרשת אלחוטית בה צריך להתחבר לאתר ולאשר טופס מציק, אז מעתה תוכלו לאשר התחברות עם האייפון או האייפד.

ותוספת נוספת, הפעם לאפליקציה של אפל טיוי+, עם נגן וידאו משופר ושיפור לתכונת ה Up Next שמאפשרת לנגן את התוכן הבא ישירות מהכפתור. עדיף להדגים:

שתפו:

Picture of עומר ניניו

עומר ניניו

עורך ראשי ומנחה אפלוג, מייסד רפ״י - רשת פודקאסטים ישראלית. מומחה אפל בחברת wediggit במשרה מלאה, פודקאסטר במשרה ללא תמורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *