אפלוג - חדשות, מחשבות ופודקאסט על אפל

Apple Music בקול בלבד – עובדות, מחשבות ותגליות

המסלול הקולי החדש של אפל מיוזיק אולי לא זמין בארץ, אך הוא מרמז על כיוון וגיוון עתידי של אפל ועד שיגיע לארצנו תוכלו לגלות מה השתנה, מה ההבדלים ומה אפשר להבין מכל זה

שתפו:

קל לשכוח, אבל הדבר הראשון שאפל הכריזה עליו באירוע אוקטובר, עוד לפני המקבוק פרו והאזניות, היה מנוי חדש ל-Apple Music – מסלול קולי בלבד.

מדובר במסלול חדש ומוזל, כשתמורת 4.99$, ב17 מדינות בלבד כרגע לא כולל ישראל. המשתמש יוכל לגשת לכל המוזיקה בApple Music, כולל בחירת שירים, אלבומים, רשימות השמעה ותחנות רדיו. ההבדל היחידי הוא שלא יהיה ממשק ויזואלי רגיל, אלא רק באמצעות שימוש בסירי, ורק במכשירים תומכי סירי, כלומר רק מוצרי אפל.

האפלקיציה עצמה תציג את התכנים האחרונים שנוגנו, רשימות השמעה מותאמות להם וגם חלק חדש באפליקציה שיוקדש לטיפים והמלצות לגבי איך לבקש מסירי את התכנים שהמשתמש רוצה.

העובדות:

Apple HomePod mini Apple Music Voice AirPods 3rd gen 10182021 inline jpg medium 2x

 • המסלול החדש יעלה 4.99$, המסלולים הקיימים של 9.99$ למנוי אישי ו14.99$ למשפחתי עדיין קיימים. כך גם מנויי סטודנטים איפה שרלוונטי.
 • 17 מדינות, רובן דוברי אנגלית או שפות נפוצות אחרות.
 • גישה לכל קטלוג Apple Music, תשעים מליון שירים וכל זה.
 • גישה לרשימות השמעה קיימות וחדשות שאפל השיקה, רשימות השמעה מבוססות מצב רוח ופעילות.
 • משתמשים יוכלו לדלג על שירים ללא הגבלה באמצעות סירי.
 • המנוי זמין ופעיל רק למכשירים תומכי סירי, כולל אגב במכונית עם קאר-פליי.
 • תקופת נסיון של שבעה ימים זמינה חינם תקופת נסיון ללא חידוש אוטומטי, כלומר ללא התחייבות. וניתן לבקש לנסות באמצעות סירי.

כמה דברים שלמדנו אחרי ההכרזה הרשמית של אפל:

התכנית המוזלת לא תכלול:

 • סאונד היקפי ומוזיקה באיכות גבוהה (Spatial Audio, Loseless, Hi-Res)
 • מילות שירים (כי מן הסתם אין ממש ממשק, הכל בסירי)
 • קליפים ווידאו (כנ״ל)
 • הורדות שירים להאזנה לא מקוונת

ועוד מספר תכונות שניתן לראות בטבלה:

2021 10 18 apple music plans

עוד מכשירים שיתמכו ב-Apple Music

אחרי שצצה עדות לאפליקציית Apple Music על פלייסטיישן 5, תגלית נוספת העלתה טקסט מאתר אפל עצמו שמציין שניתן להנות מ-Apple Music גם בקונסולות משחק, אם הן תומכות.

התחרות

כשאפל דאגה לציין שגם המנויים למסלול הכי זול שלה יוכלו לדלג על שירים ללא הגבלה, זו היתה עקיצה מכוונת למסלול החינמי של ספוטיפיי. הוא אמנם חינמי, אבל מוגבל מבחינות רבות  כולל דילוג על שירים, וכולל פרסומות.

לאמזון יש מסלול ותיק מאוד דומה לזה החדש של אפל, המיועד למכשירי אקו של החברה ומופעל על ידי אלקסה בלבד, הוא אמנם זול יותר בדולר אבל מוגבל למכשיר אקו אחד בלבד.

מחשבות ותגובות

אין ספק שאפל לא בקטע של חינם. מי שחשב אחרת, לא ממש מכיר את אפל כיון שזה נוגד שני עקרונות חשובים שלה – מה שהיה בתשלום לא יהיה חינם, אם כבר אז להיפך, ושלא מפריעים חוויה של משתמש עם פרסומות. אמנם הנקודה השנייה נזילה, אבל היא הולכת יד ביד עם חוסר הרצון של אפל להיכנס לתחום הזה של פרסומות. זה יצריך יותר מדי מידע אישי ויותר מדי השוואה לתחרות. אפל מעדיפה להישאר מוצר פרימיום בתשלום, ורק לשלב כמה שיותר רמות תשלום כדי לקלוע לטעם של כמה שיותר משתמשים ועל הדרך לנסות לשכנע אותם לשדרג.

הצטרפות למנוי למסלול הקולי זו כנראה חווית ה on-boarding הכי קלה של אפל. מספיק לבקש מסירי להתחיל את תקופת הנסיון ואתם מיד מוכנים לשבוע של מוזיקה חינם. כל זה ללא התחייבות או מנוי מתגלגל שאתם עשויים לשכוח ממנו. אפל מקלה מאוד על כל משתמש חדש, כולל זה שהרגע קנה הום פוד מיני ולא בטוח מה הדרך הכי קלה לשמוע בו מוזיקה, להצטרף למסלול שאולי יעדיף לא להתנתק ממנו אחרי שניסה וגילה את כל האפשרויות בו.

לא צריך להתפלא על הזמינות המוגבלת של המסלול, בשל התלות בסירי אנחנו רואים הגבלה למדינות דומה לזו שקיימת להום פוד. אני לא צופה שנראה את המסלול בישראל בקרוב, מה גם שבשל ההבדל בשקלים והזמינות של מסלול סטודנטים גם בישראל (ובואו, כולם בישראל סטודנטים, או מכירים סטודנט, או חלק ממשפחה שמורכבת ממכרים רחוקים מאוד), אני לא רואה את זה כאטרקציה ישראלית, במיוחד כל עוד ההום פוד לא מגוייר גם הוא.

סירי – בין כל התיאורים, ההבטחות, המחיר הנמוך והמגניבות של האפשרות להפעיל כל שיר בבקשה קולית, הרבה שכחו שאנחנו עדיין תלויים בסירי. אני אמנם לא מוצלח במיוחד בתפעול Apple Music עם סירי בשל ענייני מבטא, גמגום וסתם חוסר עניין, אבל גם דוברי אנגלית שפת אם (או כל שפה נתמכת) מתלוננים עם חוסר הבנה של סירי. לפעמים חוסר ההבנה הוא סתם בזיהוי לא נכון של שם אמן או שיר, אבל לפעמים זה חוסר הבנה של גרסת השיר שאנחנו רוצים או חוסר הבנה מהקשר לגבי זאנר, רשימת השמעה וכדומה. חובת ההוכחה כאן היא על אפל, אולי היא מקווה שרוב המוחלט של המשתמשים ייעזרו ברשימות ההשמעה החדשות או קיימות, כלומר במונחים שלסירי יהיה קל להבין כי הם חלק ממאגר מצומצם וידוע שאפל עצמה יצרה. בכל מקרה אני צופה המון סרטוני טיק טוק שצוחקים על סירי שהציעה להם פבארוטי כשהם ביקשו סנופ דוג או משהו דומה (וואוו, אני צריך לשכלל את הטעם שלי במוזיקה).

שתפו:

Picture of עומר ניניו

עומר ניניו

עורך ראשי ומנחה אפלוג, מייסד רפ״י - רשת פודקאסטים ישראלית. מומחה אפל בחברת wediggit במשרה מלאה, פודקאסטר במשרה ללא תמורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *