אפלוג - חדשות, מחשבות ופודקאסט על אפל

Siri Shortcuts הגיעו למק – תחליף ראוי לAutomator?

קיצורי דרך כפי שאנחנו מכירים אותם מהאייפון והאייפד הגיעו סוף סוף למק. איך הם התסדרו או יחליפו את כלי האוטומציה הותיקים שאנחנו כבר מכירים עשרות שנים

שתפו:

אחרי ש-Apple קנו את אפליקציית Workflow, התחיל לקנן בי החשש ש-Apple יהרגו את אפליקציית Automator החביבה עלי ויחליפו אותה בתחליף לא ראוי.
עם השקת מערכת ההפעלה macOS Montarey, נראה כי החשש הזה מתחיל להתממש – בערך.

כל העדכונים מהאתר בערוץ הטלגרם שלנו, כל הדיונים בקבוצת הטלגרם וכל ההרחבות בפודקאסט השבועי.

מה היא Automator ולמה כנראה רובכם לא שמעתם עליה?

Automator היא האפליקצייה הראשונה מבית Apple לאוטומציה במק שלא הצריכה כתיבת קוד בכלל. היא הוכנסה למערכת ההפעלה Mac OS X 10.4 Tiger ומאז? לא השתנתה הרבה, לא בממשק ולא ביכולות. זה לא אומר שהיכולות שלה היו מוגבלות, היא פשוט לא השתנתה. ואפליקציה עם כל כך הרבה יכולות, וממשק כזה מסורבל? לא פלא שמי שהשתמש בה היו רק משתמשים מתקדמים? -כאן נכנסת Workflow.

אפשר להגיד ש-Workflow היא סוג של Automator ל-IPhone, רק הרבה יותר פשוט ויותר קל לשימוש. ונראה שגם Apple חשבה על זה וכל כך אהבה את התוכנה והרעיון, עד שרכשה אותה ואת הצוות שעבד עליה וכך, לאחר שנה, האפליקצייה הפכה להיות Shortcuts שאנחנו מכירים. ומכיוון שכולם אוהבים להשתמש בה, למה לא להביא אותה למק? היא נוחה ואנשים משתמשים בה. אז היא הגיעה למק בתור התוכנה השנייה של Apple לאוטומציה, ללא צורך בקוד.

שתי אפליקציות שעושות אותו דבר? למה?

הסיבה הפשוטה ביותר – זה זמני.

בהשקה של מערכת ההפעלה macOS Montarey, הסבירו לנו ש-Apple אוהבת אוטומציה וש-Automator עדיין קיימת במערכת ובכל מקרה- Siri Shortcuts תדע ליבא את רוב הפעולות ש-Automator ביצעה ותדע לעשות יותר.SiriShortcutsImportFail

למה אני חושש?

לAutomator יש יכולות אוטומציה שפשוט לא קיימות ב-Siri Shortcuts. ניתן להגדיר למשל פעולות שיקרו לכל קובץ שהכנסתם לתיקייה מסויימת, או פעולות שיקרו לפי אירועים ביומן, או אפילו אירועים שיקרו כשתדפיסו קובץ למדפסת וירטואלית כלשהי.

לדוגמה – אם הכנסתם תמונות לתיקייה מסוימת, התוכנה תוכל לשנות את השם של התמונה לשם של המדינה והמקום בו היא צולמה, להוסיף תאריך ומספר סודר לתמונה ולבסוף – להעביר אותה לתיקייה אחרת שתבחרו. תוכלו גם להגדיר אירוע ביומן שברגע שהוא מגיע, המחשב ישמיע לכם צליל, ככה שבוודאות לא תפספסו אותו. ואם תחליטו להדפיס קובץ, תוכלו להוסיף לו סימן מים לפני ההדפסה, כדי לשמור על המידע שלכם.CleanShot 2021 10 30 at 13 56 10 2x

עדיין יש לנו את Automator, מה קרה?

כרגע? כלום, בעתיד? בעוד גרסה אחת של מערכת הפעלה חדשה? אני לא רואה את Automator נשארת. אז, צריך לעבור, צריך להתקדם כי Siri Shortcuts היא העתיד שלנו ולשם מתקדמת האוטומציה. 

שלא תבינו אותי לא נכון, Siri Shortcuts היא לא דבר רע בכלל, היא דווקא ממש טובה, נוחה לשימוש והאמת? אני ממש אוהב אותה ב-iPhone ומשתמש בה הרבה יותר ממה שהשתמשתי ב-Automator. היא גמישה, קלה יותר להבנה, מאפשרת שימוש בטכנולוגיות מודרניות יותר, כמו מבני נתונים ב-JSON, בצורה טבעית וללא תוספים צד ג׳, מתממשקת עדיין עם AppleScript (שפת האוטומצייה הראשונה של Apple, איתנו עוד מ-System 7 הקלאסית ולא נראה שהולכת לאנשהו) ו-Bash.

ואפילו, כמו Automator, מאפשרת למפתחים צד ג׳ להתממשק אליה ולאפשר בה עוד המון דברים.

מה יכול להתממשק לSiri Shortcuts?

כל תוכנה יכולה להתממשק,הכל תלוי במפתח שלה. להפתעתי- רבים כבר עשו את זה ואני מעריך שבעקבות הפשטות של התוכנה – רבים יצטרפו.
יכולתי לעבור גם על התוכנות שכבר מתממשקות עם Siri Shortcuts, אבל אני לא אוהב לעבוד קשה (לא סתם אני חובב אוטמציות) ו John Voorhees מMacStories כבר סיכם את הטובות שבהן, אז, לכו וקראו את המאמר שלו (ובעצם, את כל האתר, הוא פשוט מצויין).

ובכל זאת, אני אזכיר כאן כמה כלים שימושיים שהתממשקו לSiri Shortcuts ואני חושב שיוכלו לעזור לרוב האנשים ומדגימים יפה מאוד את היכולות של הכלי הזה.

Better Touch Tool

הכלי החביב עלי לשיפור המק, אני לא יכול לעבוד על מק בלעדיו. כל כך הרבה שינויים ויכולות ועכשיו, כל זה גם בSiri Shortcuts. הזזת סמן העכבר, לחיצה על כפתורים, חיבור וניתוק התקנים, הפעלת וכיבוי תכנונות במערכת ההפעלה ואפילו האפשרות להריץ קוד Java Script מלא ולא רק את גרסאת האוטומצייה של Apple.

Paste

מנהל לוח גזירים (Clipboard, כלומר Copy Paste) מצויין שאני משתמש בו בכל המכשירים שלי. ההתממשקות שלו היא אומנם די בסיסית, אבל בגלל שזה מסתנכרן בין כל המכשירים (וישמר בהיסטוריה שלהם) זה הופך לכלי טוב יותר, להוסיף פריט ללוח הגזירים למכשיר אחר ולקבל פריט ממנו, לא משנה מתי הוא הועתק, לא רק אם זה קרה ב2 הדקות האחרונות – זה כלי שימושי ביותר

Pixelmator Pro

זה מה שקיוויתי לו. בAutomator לכלי התמונות היו יכולות מאוד נרחבות, כולל ערכיה וחיצוך של תמונות, והן נעלמו במעבר לSiri Shortcuts. אבל אין סיבה לדאגה- הצוות של Pixelmator Pro החזיר את כולן והוסיף עוד הרבה יותר

שתפו:

Picture of דורון קרוב

דורון קרוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *