אפלוג - חדשות, מחשבות ופודקאסט על אפל

גוגל עוברת לעיצוב מונחה אפל באפליקציות שלה לאייפון ואייפד

אחרי ביקורות רבות ומורכבות פיתוחית, גוגל זונחת את קווי העיצוב העצמאיים שלה ומאמצת את הקווים המנחים של אפל לעיצוב אפליקציות

שתפו:

חשבתי שזו תהיה ידיעה קצרה שלא תהיה שווה כתבה, אבל החלטתי שמגיע לה מקום בדברי ימי האתר (בהנחה שיהיה דבר כזה ולמישהו יהיה אכפת). זו ידיעה שקשורה לאפליקציות של גוגל, שאני לא מרבה להשתמש בהן, ולעיצוב שלהן, שאני לא מרבה לאבד שעות שינה מלחשוב עליו.
אבל מתברר שהאפליקציות של גוגל די פופולריות והעיצוב של גוגל די דומיננטי במכשירים שמריצים מערכת הפעלה של גוגל. שמעתי שיש כמה כאלה. מי היה מאמין. הן פופולריות גם באייפון ובאייפד כמובן, אבל הבעיה היתה שהעיצוב שלהן היה דומה (עד זהה) גם באייפון ובאייפד.
זה לא נשמע כמו בעיה, הרי הגיוני שאפליקציה במקום אחד צריכה להיות דומה למקבילתה במקום אחר. אבל זה לא עובד ככה עם משתמשים במוצרי אפל, בה למערכת הפעלה יש חוקים משלה, או יותר נכון קווים מנחים, במלוא מובן המילה (או מילים?!). במשך שנים משתמשי אפל התלוננו על כך שהאפליקציות של גוגל לא ״מרגישות״ כמו אפליקציות אייפון, זרות למכשיר ולפעמים פשוט מבלבלות ביחס לכל דבר אחר שאתה עושה במכשיר. חווית המשתמש היתה אולי דומה למה שרגילים בגוגל, אבל למשתמשים רבים האפליקציות האלה היו הגישה היחידה לשירותי גוגל ומבחינתם שאר העולם היה אפל.
לגוגל היו למעשה חוקים משלה לאפליקציות שפיתחה למכשירי אפל, חוקי העיצוב היו כולים מבוססים כמובן על העיצוב של האפליקציות למערכת ההפעלה אנדרואיד, שפה עיצובית המכונה Material Design, עם התאמות והשלמות לממשק של אפל. חוקים שהפכו לכלים פתוחים שגוגל אפשרה כפי שניתן לראות (תמונה – 9to5google.com):
Google iOS apps native 1 png
כל המידע הזה סוכם בשרשור ציוצים בראש צוות העיצוב לפלטפורמות אפל בגוגל ג׳ף וורקויין, כשהמסקנה אליה הגיע היא שהסטייה שנוצרה בין המרדף אחר התאמת קוד העיצוב של גוגל להתפתחות העיצובית והפיתוחית של אפל פשוט לא היה שווה את זה. לכן גוגל תפסיק לתחזק את הרכיבים והכלים שבנתה לאורך השנים ותפנה להשתמש בכלים ובעיצובים המובנים של מערכות ההפעלה של אפל, המבוססים על השפה שאפל ביססה לכל המכשירים שלה – Human Interface Design.
 

באופן אישי כאמור אני לא ממש משתמש באפליקציות של גוגל, אבל אלו שכן בשימוש, או שהייתי רוצה להשתמש בהן יותר כמו Google Docs, Google Sheets, סבלו לאורך השנים מהזנחה בהתאמה למכשירי אפל. ההזנחה לא היתה פנימה, שכן לרוב הפיצרים המובנים של גוגל עבדו כשורה, אבל האפליקציות הרגישו זרות ובעיקר לא ניצלו דבר ממה שהיה למערכת ההפעלה להציע. הדבר היה בולט בעיקר באייפד, שלמרות שהראה יכולות של מחשב עם ריבוי משימות, וויגד׳טים, תמיכה במקלדת ועוד, האפליקציות של גוגל לאייפד פשוט סירבו לתמוך או הראו תמיכה חודשים ושנים אחרי שזה היה מגניב. כולי תקווה שהמעבר לסטנדרטיזציה של עיצוב תעזור לגוגל להדביק את הפער ולהתמקד במה שבאמת חשוב למשתמשים.
 
קראתי על הידיעה לראשונה ב-9to5Mac:

שתפו:

Picture of עומר ניניו

עומר ניניו

עורך ראשי ומנחה אפלוג, מייסד רפ״י - רשת פודקאסטים ישראלית. מומחה אפל בחברת wediggit במשרה מלאה, פודקאסטר במשרה ללא תמורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *