אפלוג - חדשות, מחשבות ופודקאסט על אפל

עדכון ענק לתכנת ניהול הססמאות האהובה עליי – 1Password

אחרי יותר מחצי שנה בבדיקות, גרסה חדשה ורעננה לגמרי של מנהל הססמאות הותיק סוף סוף רשמית ואני ממליץ לכם עליה בחום

שתפו:

אקדחם ואומר שאם אתם מרוצים מניהול הססמאות שלכם, כתובות, כרטיסי אשראי וכדומה ב-iCloud, אז מעולה, זו לא ההמלצה בשבילכם. אבל אם אתם מרגישים שמיציתם את היכולות והגמישות של מה שמובנה במערכות ההפעלה של אפל, אז אני ממליץ בחום לבדוק את הגרסה החדשה של אחד ממנהלי הססמאות הותיקים ביותר למק, הלא הוא 1Password בגרסתו השמינית.

1 1 1password unlocked hero 2x f42a9827463dfc758904f65c68580a19

העדכון הזה קיים בבטא עוד מאוגוסט 2021, ואני מריץ אותו על מחשב אחד לפחות מאז. במחשב הנוכחי והראשי שלי הוא רץ באופן בלעדי בחודש האחרון והחל משבוע שעבר מדובר כבר בגרסה רשמית.

מאחורי הקלעים מדובר במהפכה תיכנותית כיון שקוד התוכנה הועבר לאלקטרון, סוג של מעטפת ממשקית למה שהוא בעצם מנוע דפדפן לכל דבר. עובדה זו עוררה ויכוחים רבים כשעדכון הבטא יצא, גם באופן מעשי לגבי ביצועי התוכנה, אבל גם באופן פילוסופי לגבי עתיד התוכנות למק, זאת מכיון ש 1Passowrd תמיד התגאתה בתכנה ייעודית נפלאה למק, לאייפון, לאייפד ואפילו לשעון.

5 1 passwordless touch id 2x 89e86db4f0234f4f66fcb5817b61b33e

והנה עכשיו, חודשים רבים לאחר מכן, נדמה שכמעט כל החששות נעלמו. התכנה נראית נפלא, מותאמת באופן מושלם למראה המק, עובדת בצורה מעולה על מקים מודרניים (לא הפריעה העובדה שהעדכון הגיע בתקופה בה כל המקים קפצו מדרגה מבחינת כח עיבוד באופן ניכר), והכי חשוב – כל שדרוג, עדכון ותכונה שנוספה היו לטובה ובמקום. אבל, בהחלט ייתכן שישנו חסרונות ודברים שנעלמו, במיוחד הדבר העיקרי שייחסר למשתמשים המזדמנים – אפשרות ליצור ולשמור ״כספת״ מקומית, ללא שימוש בענן, ללא התחייבות וללא תשלום חודשי.

אני אתן לכם לגלות לבד את כל התכונות והעדכונים הנפלאים של התכנה הזו, אציין רק את השימושים האישיים שלי בה – בחיים האישיים אני משתמש בה כעשור או יותר, עוד כמנהלת ססמאות עם ״כספת״ מקומית, יותר מאוחר עם כזו שנשמרה בדרופבוקס וסונכרנה עם אשתי, ועד המצב היום בו יש לי חשבון משפחתי עם אשתי, אימי ואחי, שם יש לנו ססמאות כניסה לאתרים, כרטיסי אשראי, צילומי דרכון, פתקים חשובים, כתובות מגורים ומשלוח ועוד ועוד. כל זה אמור לעלות 5 דולרים לחודש לעד 5 חברי משפחה, ועוד דולר לכל חבר משפחה נוסף שרוצים לצרף. לי אישית זה עולה פחות מסיבות וותק והצטרפות ראשונית במעבר מתשלום חד פעמי לתשלום חודשי.

בעבודה השימושים אפילו יותר קריטיים, שם יש שימוש בכספות לפי מחלקות, ססמאות כניסות, SSH Keys, אימותים ד-גורמיים, פרטים נוספים הקשורים למשאבי החברה, לקוחות ועוד. כולם מוגנים וממודרים לפי הרשאות, ניתנים בקלות לאישור וביטול וכדומה. הכל במודל תשלום נוח דומה לזה המשפחתי, כרגע ב-20 דולר לחודש לעד 10 משתמשים.

7 1 organization categories tags 2x 03705d0d9c5590b4018535a27fcd5668

אני חוזר על משפט הפתיחה שלי – סביר מאוד להניח שרוב המוחלט של המשתמשים באקו-סיסטם של אפל יסתפקו בשמחה ביכולות שמירת הססמאות של iCloud Keychain. במיוחד עם השיפורים האחרונים והעתידיים שאפל מוסיפה. יחד עם השאיפה של חברות הטכנולוגיה להפוך את האבטחה ופרטיות בכלל והגנה על ססמאות בפרט לנקודת מפתח במכשירים שלהם, ייתכן מאוד שהם יספקו את כל מה שהמשתמש יצטרך. לכן תוכנות כמו 1Password משתפרות ומוסיפות יכולות נפלאות וגמישות מירבית מצד אחד, ולא מתביישות להפנות את עסקיהן לעולם העסקים והאנטרפרייז. אני מאמין שכולם יהנו מזה, כל עוד משתמשים מתקדמים יוכלו להנות מהתוכנות האלה, ומסלולי תמחור ימשיכו להיות נוחים גם בשבילם.

שתפו:

Picture of עומר ניניו

עומר ניניו

עורך ראשי ומנחה אפלוג, מייסד רפ״י - רשת פודקאסטים ישראלית. מומחה אפל בחברת wediggit במשרה מלאה, פודקאסטר במשרה ללא תמורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *