אפלוג - חדשות, מחשבות ופודקאסט על אפל

אפל ממשיכה להסתכסך עם מפתחים הולנדים

אחרי שהולנד הכריחה את אפל לאפשר למפתחים לתת אפשרויות נוספות ללקוחות שלהם, אפל עושה הכל כדי להפוך את זה לעסקה רעה, והפעם - עמלה של 27%

שתפו:

יצא לי לדבר בפודקאסט מספר פעמים על ההסצתבכויות של אפל בכל מה שנוגע לחנות האפליקציות והאפשרויות שהיא נותנת למפתחים לחייב את הלקוחות שלהם, במיוחד ברכישות בתוך אפליקציות ובמנויים. המפתחים רוצים יותר עצמאות, אפשרות לחייב ישירות את הלקוחות ועל ידי כל לשלם פחות עמלה מצד אחד וליצור קשר ישיר עם הלקוחות מצד שני. זה ממש על קצה המזלג. זה גם לא חדש, אבל זה התעורר ביתר שאת בגלל המשפט של אפיק נגד אפל.

כהרגלי בקודש אני לא אכנס לעומק הדברים, יש המון חומר בנושא, בעיקר באנגלית ואת רובות בעצמי אני קורא וחווה ב The Verge, שמסכמים את הכל בצורה מעולה לטעמי. וכך גם הפעם.

ה״מלחמה״ של אפל מתנהלת במספר חזיתות, כשהכי פעילה בכותרות כרגע (בזמן שבארה״ב המשפט מול אפיק נע בין ערעור לערעור) היא החזית בהולנד דווקא, ומכל האפשרויות דווקא באפליקציות הכרויות. כן, בהולנד משום מה עבר חוק בו באפליקציות הכרויות אפל מחוייבת לאפשר למפתחים לתת אפשרות ללקוחות לשלם באמצעי תשלום אחר מהמובנה של אפל. אפל מתנגדת למהלך מסיבותיה שלה (פרטיות, אבטחה וכדומה) אך מכורח המציאות מציעה למפתחים את מה שמחייבת הולנד אך עם המון כוכביות.

בין אותן ״כוכביות״ הן הצורך לפרסם אפליקציה נפרדת מהאפליקציה הראשית, שתהיה זמינה רק בחנות ההולנדית, בקשה מיוחדת מאפל לאפשרות חיוב נפרדת, דיווח חזרה לאפל על כל רכישה גם היא חיצונית וכעת (שזו עיקר הידיעה) – עמלה גם על רכישה מחוץ לחנות האפליקציות של אפל, עמלה של 27%. כלומר 3% פחות מהעמלה שאפל היתה גובה אם המפתח היה פשוט הולך בדרכה הרגילה של אפל.

הצורך של אפל לגבות עמלה גם על רכישה מחוץ לחנות שלה הוא לא מופרך. הוא הגיוני ומקובל וגם גוגל הכריזה שהיא תעשה את זה בשווקים שיאלצו אותה לאפשר דברים דומים. הרי אפל עדיין מתחזקת חנות, שרתים, כלי פיתוח ופרסום ועוד. אבל 27% זו הדרך שלה למעשה להצהיר שהעמלה תישאר בדיוק אותו דבר פחות עמלת חיוב האשראי שהמפתח בכל מקרה יצטרך לשלם בעצמו בחיוב העצמאי שבחר לעצמו.

זה כמובן היה קש ששבר גב של מספר גמלים רועשים במיוחד, אחד מהם היה מפתח מוכר מאוד:

 

עוד לפני שאפל פרסמה את דבר העמלה הרשויות בהולנד הודיעו שיקנסו אותה ב-5 מליון יורו בשבוע כל עוד לא תעמוד בכל התנאים שהציבו לה, כשלמען הסר ספק התנאים שאפל פרסמה אינם עומדים בקנה אחד עם מה שהרשויות מצפות. אך הבעיה היא כמובן ש5 מליון יורו בשבוע בשביל אפל זה יותר דמי מנוי מאשר קנס, כך שההחלטה היא יותר תדמיתית מאשר פיננסית או חוזית.

לעניות דעתי, המצב שנוצר הוא שההחלטה על עתיד החיובים בחנות האפליקציות של אפל, לפחות ברמה מסוימת, הופכת להיות החלטה של מחלקת יחסי הציבור של אפל לא פחות מזו של מחלקת המשפטים, הפיתוח או המוצר. כשהדדליין מבחינת יחסי הציבור והיחסים של אפל מול המפתחים שלה הוא יוני הקרוב, אז יתקיים כנס המפתחים הגדול של אפל.

שתפו:

עומר ניניו

עומר ניניו

עורך ראשי ומנחה אפלוג, מייסד רפ״י - רשת פודקאסטים ישראלית. מומחה אפל בחברת wediggit במשרה מלאה, פודקאסטר במשרה ללא תמורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *