אפלוג - חדשות, מחשבות ופודקאסט על אפל

האייפוד בן 20 – מאב טיפוס ראשוני למהפכה עולמית

מאב טיפוס מדהים שנחשף לראשונה, דרך היסטוריה ויזואלית מלאה ועד סקירות לאורך השנים, אנחנו עושים כבוד לאייפוד המקורי שחוגג עשרים שנים

שתפו:

להגיד את האמת, לא ״הייתי שם״ כשהאייפוד הושק. לא הייתי חלק מהעולם של אפל באותה תקופה. אמנם לא הייתי מתהגד או משהו כזה, אבל זה היה רחוק ממני וכשכן יצא לי לטפל באייפוד בשביל חבר, לא ממש הבנתי למה אני לא יכול פשוט להעביר אליו תיקיות ומה זה לכל הרוחות האייטיונס הזה.

אבל, התברר שהאייפוד היה מוצר לא רע בכלל, ואם השימוש שלכם התאים לדרך בה אפל דמיינה את השימוש שלכם בו, הוא היה די קרוב למושלם. ויותר חשוב – הפך את אפל לחברת טכנולוגיה צרכנית אמיתית, ולא רק חברת מחשבים נישתית. למעו האמת, בלי האייפוד, אפל פשוט לא היתה החברה שיכלה להשיק את האייפון 6 שנים מאוחר יותר ולא היתה הופכת לחברה הגדולה בעולם במונחי שווי.

לפני 20 שנים, פלוס מינוס כמה ימים, סטיב ג׳ובס עלה לבמה (הקטנה) במשרדי אפל והשיק ״מוצר דיגיטלי פורץ דרך שאינו מחשב״. לפניכם מספר קישורים, סיפורים וזכרונות שאינם שלי, מהאירוע החשוב הזה בהיסטוריה של אפל.

אב טיפוס מדהים, באדיבות Panic Inc

IPod 6 scaled

לחברת התוכנה המפורסמת היתה הפתעה שחיכתה 20 שנים – אב טיפוס ראשוני והזוי לחלוטין לאייפוד. ארוז בתוך קייס עצום נמצאים מספר מעגלים, כפתורים ואפילו Click Wheel ראשוני. לפי הנתונים על המכשיר, הוא נבנה פחות מחודשיים לפני שסטיב ג׳ובס הראה את המוצר הסופי על הבמה, ויש אפילו צילום של Easter Egg חמוד שזו העדות היחידה לקיומו.

סקירה ויזואלית אולטימטיבית של האייפוד לאורך השנים, Cult of Mac

IPod shfl nano classic touch jpg

כרונולוגיה מפורטת, כולל תמונות, תרשימים וסרטונים של האייפוד מ2001 עד ימינו, פרוייקט מדהים.

סטפן האקט, היסטוריון אפל

להאקט יש סדרת כתבות על אפל ב-2001, וזו מתמקדת באותו אירוע בו הושק האייפוד. תוכלו למצוא שם גם את האירוע השלם מיוטיוב. והפרסומת הראשונה והמיתולוגית לאייפוד:

טוני פאדל, ה״אבא״ של האייפוד, בראיון לבלומברג

מספר על הכשלונות בדרך לאייפוד, ההצעה מאפל ואיך לשכנע את סטיב ג׳ובס

ואם כבר על איך לשכנע, רועי לטקה מרחיב בפוסט משלו על טוני פאדל:

סקירת המכשיר בזמן אמת, נובמבר 2001, Macworld

Ipod front side jpg

המכשיר המקורי עלה 399$, החזיק כ-1000 שירים על 5GB, עבד רק על מק עם חיבור FireWire וחייב שימוש בתכנית iTunes. אבל…

Is it worth $399 to me? Definitely.

 

מבט לאחור כשהאייפוד היה בן 15, ג׳ייסון סנל

Ipodlaunch

מאמר נחמד שנכתב לרגל חגיגות 5 שנים להשקת האייפוד, כשהתייחסו אליו באחת המהפכות הטכנולוגיות הגדולות של דורינו והמוצר שהרים את אפל להצלחה. וזה עוד לפני האייפון. היינו תמימים. קריאה נחמדה ונוסטלגית, כשהמכשיר עוד היה רלוונטי.

מבט לאחור מהיום, דן מורן

Ipod nano jpg

כשמסתכלים לאחור על האייפוד כמכשיר שיועד למוזיקה בלבד, קשה לנו לתפוס את המקום שלו באפל. חברת מחשבים לכל דבר, שאמנם חטאה במיני מוצרים אחרים אך לרוב היו אלה אביזרים למק (מדפסות) או נסינות ליצור מחשב אחר (הניוטון למשל, או אפילו הפיפין). השרת האייפוד כנגן מוזיקה נתפסה כמוזרה, אך הביאה את אפל למספרים שעד אז נשמעו דמיוניים כמו 58 מליון מכשירים ב2008, אבל נשמעים לנו רגילים לגמרי כשרק האייפון לבדו מוכר מספרים כאלה ברבעון.

שתפו:

Picture of עומר ניניו

עומר ניניו

עורך ראשי ומנחה אפלוג, מייסד רפ״י - רשת פודקאסטים ישראלית. מומחה אפל בחברת wediggit במשרה מלאה, פודקאסטר במשרה ללא תמורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *