אפלוג - חדשות, מחשבות ופודקאסט על אפל

אפל תשלם 30 מליון דולר לעובדים בהסכם פשרה

כחלק מפשרה במשפט במדינת קליפורניה אפל תשלם את הסכום כחלק מפשרה במשפט בן 8 שנים על תנאי העסקת עובדים

שתפו:

לפני שמונה שנים הגישו לראשונה עובדי אפל תלונות על כך שמכריחים אותם לבדוק תיקים בעת סיום משמרת, לאחר שכבר סיימו באופן רשמי את המשמרת שלהם וזמן הנוכחות שלהם אינו נספר. כלומר כחלק ממדיניות החברה בחנויות אפל, כל עובד נדרש, באופן קבוע או רנדומלי, בבדיקת תיקו בעת שהוא מסיים משמרת. זה לא דבר נדיר, אבל הבעיה היתה שלעיתים התהליך לקח דקות ארוכות שהעובדים לא קיבלו עליהם תשלום כיון שהם כבר דיווחו על יציאה מהמשמרת. על כך הם התלוננו והגישו לבסוף תביעה ייצוגית. רק ב2015 אפל הפסיקה סופית עם המדיניות הזו.

מאז ובמשך שמונה שנים העניין נדון הלוך חזור בבתי משפט, כולל דחייה של התביעה ב2015, וערעור שהתקבל בבית המשפט העליון של קליפורניה ב-2020. וכעת, כפי שבלומברג מדווחים ו-9to5mac מסכמים, אפל הגיעה לפשרה כתוצאה מאותו ערעור שהתקבל, ותשלם כמעט 30 מליון דולר ל12,000 עובדים או עובדים לשעבר בקליפורניה, כשכל עובד יקבל מקסימום של 1200 דולר.

זה נשמע כמו סיפור זניח של סכסוכי עבודה מצד אחד, אבל גם של תאגיד ענק שמזלזל בעובדיו מצד שני. האמת היא כרגיל באמצע. יש כאן את המעמד הפועל של החנויות, עם דרג הביניים שכנראה עשה הכל כדי למקסם ביצועים, רווחים ושביעות רצון של הדרג המנהל מעליו, מבלי להתחשב כל כך בעובדים הפשוטים יותר. ויש את הדרג המנהל הבכיר שלא היה מודע למה שקורה בחנויות (כפי שעוכיחו כמה מיילים שהגיעו לטים קוק שהראו שלא היה מודע לעניין), או את דרג הביניים שאיכשהו הדברים אף פעם לא נפטרים על ידו ורק מועברים מצד לצד. בירוקרטיה במיטבה שרק דיונים של שנים בבית משפט מצליחים לפטור, דיונים שיכלו להיפטר בהחלטה מנהלית של עמוד מזכר ממנהל עם הגיון בריא ועמוד שדרה תקין.

שתפו:

Picture of עומר ניניו

עומר ניניו

עורך ראשי ומנחה אפלוג, מייסד רפ״י - רשת פודקאסטים ישראלית. מומחה אפל בחברת wediggit במשרה מלאה, פודקאסטר במשרה ללא תמורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *