אפלוג - חדשות, מחשבות ופודקאסט על אפל

המקים עולים, האייפונים שולטים, אבל הרבעון הקרוב ייחלש

למרות עלייה במכירות המקים ושליטה של אפל ברווחים העולמיים מטלפונים, בלומברג מביעים פסימיות לגבי רבעון החגים של אפל בשל מחסור במלאי וקושי באספקת המוצרים ללקוחות

שתפו:

מה שבעלייה

מקים

מכירות המקים עלו ביחס לשנה שעברה, ככל הנראה בגלל מקים עם M1 מן הסתם. מדובר בעלייה של 11%, על פי חברת מחקר אחת לפחות Counterpoint Research. אני כרגיל לוקח כל פיסת מידע כזו בערבון מוגבל, מלבד השוואה מול אותו מקר ועל בסיס אותו מידע. כלומר סביר מאוד להניח שהמכירות אכן עלו, רק לא הייתי סומך על המספרים המוחלטים.

Global Q3 2021 brand shipment numbers and YoY growth

מידע נוסף מאותו מחקר העלה שדל למשל הגדילה מכירות בכ-30% ושנתח השוק של אפל עדיין הקטן בין 4 הגדולות, עם 8.7%.

 

Global Q3 2021 brand shipment share nmix

אייפונים

על פי אותה חברת מחקר, אפל ממשיכה לשלוט בתחום הסמארטפונים בכל מה שקשור להכנסות ורווחים. באופן מסורתי, לפחות גלובלית, אפל לא מובילה את השוק בכמות מכשירים או נתח שוק, אבל לוקחת נתח משמעותי מסך הכל הכנסות ונתח דומיננטי ברווחים.

על פי המחקר, ברבעון השני של 2021 אפל לקחה 40% מההכנסות בשוק הטלפונים ו75% מהרווחים. זאת למרות נתח שוק גלובלי של 13% בלבד. השיא אגב לא נשבר מהרבעון הרביעי של 2020, אז נתח ההכנסות והרווחים היו 50% ו-86% בהתאמה.

היחידה שמתקדבל לאפל בהכנסות או רווחים היא סמסונג, אך הפער הוא עדיין של 25% ו-62% בהתאמה. מבחינת כמות מכשירים סמסונג ראשונה ו- Xiaomi שנייה.

זה שיורד

למרות הנתונים האופטימיים מעלה, בלומברג יצאו עם תחזית קודרת משהו לתוצאות הרבעוניות של רבעון החגים של אפל, הרבעון החשוב בשנה. לא בגלל כשלון או נחיתות המוצרים של אפל, אלא בגלל מחסור ברכיבים ועיכוב בזמני האספקה של המוצרים הפופולריים שלה. האייפון 13 ואפילו ה-12 ו-11 מציגים תאריכי אספקה עמוק לתוך דצמבר, כשייתכן שחלק גדול מההכנסות שאמורות להיות של רבעון החגים יזלקו לרבעון הבא. מצד שני, נראה שהלקוחות של אפל מוכנים להמתין ולא מדובר ברווח אבוד, אלא רק מעוכב.

מצד שני, מוצרים רבים שמושלמים לתקופת החגים כגון ההום פוד מיני, איירפודס וכדומה זמינים במלאי ויגיעו בזמן כדי לחכות לאמריקאים מתחת לעץ חג המולד.

התוצאות הרבעוניות הקרובות של אפל הן ב28.10, לרבעון הקיץ (יולי-ספטמבר), רבעון שלרוב הוא חלש יחסית אך מתוגבר עם מכירות האייפון בסוף החדש. הפעם נראה כמעט בוודאות עלייה לעומת שנה שעברה, וזאת מפני שהאייפון בשנה שעברה יצא למכירה רק באוקטובר ולא היה חלק מהרבעון הזה.

שתפו:

Picture of עומר ניניו

עומר ניניו

עורך ראשי ומנחה אפלוג, מייסד רפ״י - רשת פודקאסטים ישראלית. מומחה אפל בחברת wediggit במשרה מלאה, פודקאסטר במשרה ללא תמורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *