אפלוג - חדשות, מחשבות ופודקאסט על אפל

אפל עם עוד רבעון שיא וכולם מאוכזבים

אפל דיווחה על תוצאות הרבעון האחרון שלה ולמרות תוצאות שיא היא לא עמדה בציפיות התחזיות והציפיות שלה, שלא באשמתה כמובן

שתפו:

אפל דיווחה אתמול (חמישי) על הדו״חות הרבעוניים שלה. לרוב התעסקות בעניינים כלכליים כאלה נשמע כמו שעמום רציני, אבל במקרה של חברה כמו אפל יש מספר גורמים שהופכים את זה למעניין:

  • אפל היא החברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בעולם (ספויילר: נכון לכתיבת שורה זו בלבד), כך גם הדו״חות שלה לרוב יהיו עם המספרים הכי גדולים בעולם
  • אפל מוכרת את המוצר הצרכני הכי פופולרי בעולם וזו הדרך היחידה שלנו לקבל אומדן לגבי המכירות שלו
  • בשל שני הגורמים הקודמים אפל מושכת את שאר התעשייה בהתאם לכיוון בו היא הולכת
  • בנוסף, בשל הגודל וההשפעה שלה, הביצועים של אפל יכולים להעיד על מצב השוק בכלל, ובמצב הנוכחי בפרט
  • זו אפל, וזה אתר ופודקאסט על אפל, והעבודה שלי מתעסקת ותלויה באפל, כך גם התחביב שלי, אז סלחו לי אם זה מעניין אותי

 

ולעניין עצמו (כל הגרפים וכל הקרדיט לאתר Sixcolors.com)

בשורה התחתונה

אפל דיווחה על הכנסות של 83.4 מיליארד דולר ברבעון שכלל את חודשים יולי, אוגוסט וספטמבר. עלייה של 29 אחוז לעומת הרבעון במקביל בשנה שעברה.

Financials 2021 10 3 3 png

Financials 2021 10 3 5 png

מבחינת רווחיות אפל הרוויחה 20.6 מיליארד דולר, גם כן עלייה משמעותית משנה שעברה, אבל ירידה מרבעון קודם:

Financials 2021 10 3 4 png

האייפון מהווה קצת פחות מחצי מההכנסות, השירותים עולים ל-22% והלבישים, מק ואייפד חולקים בשאר העוגה:

Financials 2021 10 4 1

Financials 2021 10 4 2 png

אייפון

רבעון טוב לאייפון, אבל זה לא מפתיע כיון ששנה שעברה האייפונים החדשים יצאו באוקטובר במקום בספטמבר, כך שהשנה היו כמה ימים של אייפון חדש לגמרי למכירה, מה שתמיד טוב לשורה התחתונה למרות הבעיות באספקה.

מכירות האייפון הסתכמו ב38.9 מיליארד דולר, עלייה של 47% משנה שעברה. אפל לא מדווחת על כמויות כבר מספר שנים וגם לא חלוקה לפי דגמים אז נסתפק בזה.

Financials 2021 10 2 1 png

Financials 2021 10 2 2 png

שירותים

סעיף השירותים כולל בתוכו את אפל מיוזיק, אפל טיוי+, אייקלאוד, וכמובן חנות האפליקציות. אבל גם את העסקאות שאפל חותמת עם גוגל למשל להפיכת מנוע החיפוש שלה לברירת המחדל באייפון. כך שהשירותים ממשיכים להיות מנוע צמיחה מעולה של אפל ואחד התחומים היחידים שהוא בצמיחה מתמדת ללא קשר לרבעון או לבעיות מלאי כלשהן.

כך גם הפעם שהכנסות משירותים הסתכמו ב18.3 מיליארד דולר, עלייה של 26% משנה שעברה.

Financials 2021 10 2 3 png

לבישים וכ״ו

אזניות ושעונים (אבל גם הומפוד ושאר אביזרים). כפי שג׳ייסון סנל ציין, זהו למעשה רבעון חלש יחסית למרות צמיחה של 12% משנה שעברה כיון שזוהי הצמיחה הנמוכה ביותר בחמש שנים האחרונות. הסיבות יכולות להיות אי שדרוג משמעותי בתחום האזניות וחוסר התרגשות מהדור השביעי של השעון. מה גם שהקורונה פחות תרמה בתחום אביזרים שיעילים בעיקר מחוץ לבית.

ובכל מקרה אפל הצליחה להכניס 8.8 מיליארד דולר בתחום ויש לי הרגשה שהרבעון הקרוב יראה צמיחה מטורפת עם האיירפודס 3, הירידה במחיר של האיירפודס המקוריות והשינוי בעיצוב של השעון סדרה 7.

Financials 2021 10 3 1 png

Financials 2021 10 3 2 png

אייפדים

האייפד היה המוצר שנמכר הכי מהר בהיסטוריה כשהוא הושק, אך מאז הוא הראה ירידה עקבית עד תלולה. אולם בשנתיים האחרונות ובעיקר בששת הרבעונים האחרונים אנחנו רואים עלייה עקבית בפערים השנתיים והאייפד מתייצב מצד אחד כמוצר צריכה פופולרי ברף המחיר הנמוך וכתחליף מחשב נייד לכל דבר ברף המחיר הגבוה.

הפעם האייפד נמכר ב8.3 מיליארד דולר, 21% יותר מהרבעון המקביל אשתקד.

Financials 2021 10 1 4 png

מקים

למרות עלייה צנועה של 2%, מדובר בעלייה מהרבעון הכי מצליח בהיסטוריה של המק, רבעון שהציג את מחשבי ה-M1 המקוריים, כשברבעון הנוכחי טרם הושקו דגמי המקבוק פרו האימתניים החדשים.

כך שהרבעון הנוכחי הפך לרבעון המוצלח ביותר למק אי פעם עם 9.2 מיליארד דולר בהכנסות.

Financials 2021 10 1 1 png

Financials 2021 10 1 2 png

אכזבה?

אבל, לא מעט אנליסטים קוראים לזה אכזבה. למה? כי אלה היו הציפיות שלהם (מקור לטבלה – Ped30.com):

Analist about apple 2021q4

כלומר גם האנליסטים המוסדיים וגם העצמאיים ציפו להכנסות של 2-4 מיליארד דולר יותר ממה שאפל דיווחה, מה שגרם לנפילה במנייה של אפל במסחר שאחרי שעות הפעילות:

apple share 2021q4

למה הירידה בהכנסות למרות התחזיות הגבוהות ודי הגיוניות? ובכן, זה לא באשמת אפל, לכן גם הציפיות הן שהמניה תתאושש מהר מאוד ואין חשש לגבי העתיד כלל וכלל.

טים קוק הסביר בראיון שהסיבה היא די צפויה, בעיות המלאי וייצור השבבים בין היתר בעקבות משבר הקורונה בדרום מזרח אסיה. אמנם אפל נפגעה הכי פחות מבין כל יצרניות החומרה, אך רק בשל היותה מסה כל כך עצומה, הרי שכל פגיעה תהווה חתיכה גדולה של הכנסות שאבדו, במקרה של אפל ועל פי טים קוק 6 מיליארד דולר ברבעון שעבר וכנראה הרבה יותר ברבעון הנוכחי, רבעון החגים שאת התוצאות שלו נראה בינואר.

אפל היתה החברה בעלת שווי השוק הגדול בעולם מאז יולי 2020. בעקבות הדו״ח הזה, הירידה במנייה והתחזית להמשך בעיות מלאי ברבעון הקרוב, היא איבדה את הצמרת למיקרוסופט. מיקרוסופט שווה כעת 2.44 מיליארד דולר, בין היתר בעקבות דו״חות טובים מהצפוי ורצף של מוצרים וביצועים טובים כמובן (מקור: ped30.com)

Screen Shot 2021 10 29 at 12 34 59 PM

מצד שני, פיליפ אלמר דה-וויט, שמאחורי ped30.com ואחד המקורות העיקריים שלי לחדשות עסקיות, מביא גם אופטימיות מובנת לעתיד הקרוב. לאפל אמנם יש בעית מלאי בייצור שבבים, אבל כך גם לכל התעשייה וכאמור אפל מתמודדת הכי טוב ופשוט מייצרת בגידול יותר איטי, אבל עדיין גודלת, כפי ניתן לראות בניתוח של Canalys לגבי גודל נתח השוק של יצרניות הסמארטפונים הבולטות:

Screen Shot 2021 10 29 at 1 09 46 PM png

עוד חומר למחשבה:

Screen Shot 2021 10 29 at 7 37 24 AM png

שתפו:

Picture of עומר ניניו

עומר ניניו

עורך ראשי ומנחה אפלוג, מייסד רפ״י - רשת פודקאסטים ישראלית. מומחה אפל בחברת wediggit במשרה מלאה, פודקאסטר במשרה ללא תמורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *