אפלוג - חדשות, מחשבות ופודקאסט על אפל

תחקיר טוען שאפל מרוויחה מגיימינג יותר מכל המתחרות. יחד!

לפחות ב2019 אפל הרוויחה ממשחקים לבד יותר ממה שסוני, מיקרוסופט, נינטנדו ואקטיויזן בליזרד הרוויחו יחד, ועוד קצת

שתפו:

וול סטריט ג׳ורנל, בתחקיר פומפוזי מלא מילים כמו שרק הם יודעים, מעלה על המוקד את עסקי הגיימינג של אפל. אך גולת הכותרת של הכתבה ומה שתקראו בכל מקום זה שעל פי נתונים שפורסמו במשפט של אפיק נגד אפל, יחד עם פרסומי חברות אחרות וניתוחים אנליסטים של חברות נוספות, ניתן לראות שלפחות בשנה נתונה בה יש את כל הנתונים יחד (2019) אפל הרוויחה כ8.5 מיליארד דולר ממשחקים בלבד בחנויות הדיגיטליות שלה (בעיקר באייפון כמובן).

זה מספר גדול, אבל מה שבאמת מפתיע הוא שזה 2 מיליארד דולר יותר ממה שסוני, נינטנדו, אקטויזין-בליזרד (על פי דוחות רשמיים שלהם) ומיקרוסופט (על ניתוח אנליסטים) הרוויחו יחד באותה שנה.

אפל טוענת שמלכתחילה הנתונים שהוצגו במשפט מבוססים על מידע אנליטי לא מבוסס שלא לקח בחשבון עלויות והוצאות תפעול הרבה יותר גבוהות. הנתונים שהוצגו היו – 15.9 מיליארד הכנסות מחנות האפליקציות ב2019, 69% מההכנסות היו ממשחקים, 8.5 מיליארד דולר רווחים כאמור רק ממשחקים. כלומר רווח תפעול כללי מהחנות של 12.3 מיליארד דולר. סכום שאפל טוענת שהוא דמיוני ולא כולל הוצאות רבות שכאמור לא נלקחו בחשבון, אשר טען שב2019 הרווחיות של אפל מהחנות עמדה על כ79% (מתוך ה30% שגזרה כמובן).

אבל זה לא מוריד כמובן מהעוצמה והחשיבות הפיננסית של עולם המשחקים באפל, אפילו אם הוא נפל בחיקה בטעות ואפילו אם לא מדובר במשחקים ״אמיתיים״, לפחות בכל מה שמדובר להכנסות אמיתיות ממשחקים. רוב הרווחים של אפל מגיעים מקהל מאוד מצומצם וממשחקים מאוד מסויימים, הציטוט הזה מהכתבה של הג׳ורנל ישקף זאת היטב:

Apple is appealing to a rather small group. Just 6% of App Store game customers in 2017 accounted for 88% of all the store’s game billings for the year, according to court records. On average they spent more than $750 annually. The biggest spenders, who made up 1% of Apple gamers, generated 64% of billings and spent on average $2,694 annually.

כלומר אחוז אחד בלבד מאלו שמורידים משחקים ומשחקים בהם אחראים ל64% מהחיובים ומוציאים בממוצע 2,694$ (!) על משחקים. בין המשחקים שצוינו כפופולרים בתחום הרווחיות היו “Honor of Kings”, פוקמן גו וכמובן קנדי קראש.

Apple App Store Revenue

אין ספק שלא משנה מיליארד לכאן או מיליארד לשם, מוזר ככל שזה יהיה לרשום את זה, הרווחיות של אפל מחנות האפליקציות בכלל וממשחקים בפרט היא משמעותית, כשמשחקים כאמור מהווים הרבה יותר ממחצית מהרווחים של אפל עצמי וכנראה יותר ממחצית מרווחי התעשייה כולה. אך חשוב לציין שהויכוח כאן הוא לא על כמה מותר לאפל להרוויח, או מה האחוז התקין או כמה באמת היא מוציאה או מכניסה. אלא האם הפעולות שהיא עושה או האם ההשפעה שלה על השוק היא מונופליסטית. עניין זה נקבע לאחרונה באופן די החלטי כשלילי לחלוטין, כתלול בשנים של ערעורים הבאים עלינו לרעה כמובן.

שתפו:

Picture of עומר ניניו

עומר ניניו

עורך ראשי ומנחה אפלוג, מייסד רפ״י - רשת פודקאסטים ישראלית. מומחה אפל בחברת wediggit במשרה מלאה, פודקאסטר במשרה ללא תמורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *